20. İDADİK BOZDAĞ KIŞ DAĞCILIK ŞENLİĞİ ONLİNE SEMPOZYUMU

13 Şubat 2021

SEMPOZYUM SONUÇ ve DEĞERLENDİRME BİLDİRGESİ

 

İzmir Dağcılık ve Doğa Sporları İhtisas Kulübü  (İDADİK) olarak, 2001 yılından bu yana Ödemiş-Bozdağ’da düzenlediğimiz geleneksel İDADİK BOZDAĞ Kış Dağcılık Şenliğimizin bu yıl 20. ’ncisini,  Covid-19 pandemi kısıtlamaları nedeniyle sanal ortamda 13 Şubat tarihinde 100’ün üzerinde izleyici katılımıyla 6.5 saat süren canlı yayın performansıyla başarılı bir şekilde gerçekleştirdik.

Programımız YouTube “idadik 1986” kanalı üzerinden (bağlantısı https://youtube.com/idadik1986/live) canlı olarak saat 10:00’da İDADİK Başkanı Yavuz DOĞAN, Türkiye Dağcılık Federasyonu İzmir İl Temsilcisi Siyami ÇETİN, Türkiye Dağcılık Federasyonu Başkanı Ersan BAŞAR ve Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet ERİŞ‘in açılış konuşmaları ile başlamıştır.

Daha sonra aşağıda yer alan programa farklı coğrafyalardan ve kulüplerden dağcı arkadaşımızın da katkısıyla devam edilmiştir.

 

 • İDADİK Kış Dağcılık Şenliğinin Hikayesi

                  Adnan ÖZTAŞ (İDADİK)

 • Efeler Yolu Kültür Rotası

Özgür ÖZKAYA (Ege Üniversitesi)

 • Erzurum Buz Tırmanış Rotaları ve Ulusal/Uluslararası Buz Şampiyonaları

Mustafa TEKİN (TDF Dağ Kayağı ve Dağcılık Antrenörü)

 • Alpler’e Yolculuk 4000 m’lik Zirvelere Tırmanış (A Road Trip to Alps, Climbing 4000 meters  Peaks)

Nikolaos KROUPIS (Mounteneering & Sking Club of Komotini (EOS Komotinis))

 • Reinhold MESSNER ile Röportaj Deneyimi-İDADİK Ayak İzi Dergisi

Mine ERDOĞAN (İDADİK)

 • Dağcılıkta Eğitimin Önemi ve Süreçleri

Burak CAN ÖZTAŞ-Oral ÇAĞLAR (TDF Dağcılık ve Spor Tırmanış Antrenörleri (İDADİK)

 • Hakkari’de Dağcılık ve Doğa Sporları

Hacı TANSU (Cilo Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü)

 • Van Bölgesinde Dağcılık ve Doğa Sporları

Mustafa BİNGÖL (Patika Dağcılık)

 • Dağları Aşan Kadınlar

İsmet İNAN (Profesyonel Dağ ve Kayak Rehberi), Hümeyra YIKILMAZ (İDADİK), Emine İNAN (İDADİK)

 • Slayt Gösterisi “BOZDAĞ”

Arif DEMİR (İDADİK)

 • Kapanış Konuşması

 

20. Bozdağ Kış Şenliği Sempozyum programında elde edilen sonuçlar;

 

 1. Organizasyonun ilk defa online şenlik ve sempozyum düzenleyen kulüp organizasyonu olduğu TDF başkanı Sayın Ersan BAŞAR tarafından tescillenmiştir.
 2. Sempozyum sürecinde özellikle dağcılıkla ilgili farklı bölgelerden yetkin dağcıların sunumuyla ülkemiz dağları ve bilinmeyen bazı yönleriyle gerek dağları gerekse doğası tanıtılmıştır.
 1. Ege bölgesinde gittikçe önem kazanan ve geleneksel olarak her yıl Şubat ayında düzenlediğimiz kış dağcılık şenliğimizin dağcılık camiasına ve bölgeye katkısının öneminin altı çizilmiştir.
 2. Efeler Yolu Kültür Rotası projesi hakkında proje yürütücüsü hocamız tarafından verilen detaylı bilgiler ışığında projenin hayata geçirilmesinin bölgeye kazandıracaklarına dikkat çekilmiştir. Bu kültür rotalarının oluşturulmasında dağcılık camiasının üstlenebileceği potansiyel bazı roller ve sağlayacağı katkıların olabileceği anlaşılmıştır.
 3. Ülkemizde Van ve Hakkari bölgesinde keşfedilmeyi bekleyen birçok rota ve doğa güzelliklerinin olduğunu, Erzurum’un buzul tırmanış rotalarının dünya buz tırmanış parkurları ile yarışacak düzeyde olduğu görülmüştür. Buralara emek veren dağcı dostlarımızı tanıtma ve tanışma şansımız olmuştur.
 4. Dağların ömür boyu sürecek dostluk ve arkadaşlıkların temelini atmadaki rolünü Yunan’lı dağcı dostumuzun Avrupa Alplerine yaptığı faaliyeti dinlerken bir daha görmüş olduk.
 5. Dağların cezbedici güzellikleri kadar eğitim ve deneyimin güvenli zirve çıkışları için gerekliliği konusunda TDF’nin yeni eğitim süreçlerini ve eğitimin kapsamını konusunda antrenörlerimiz ve 4. kademe TDF antrenörü Ali Şahin’in sürpriz katılımıyla dinleme fırsatımız oldu. ,
 6. Başarılı Dağcılarla, kadın ve dağ kavramı üzerine verimli bir söyleşi gerçekleştirildi. Dağcılıkta kadın sporcuların katılımının artması, geleceği konusunda teşvik edici katkılar yapıldı.

 

İDADİK olarak online olarak düzenlenen 20. Bozdağ Kış Şenliği sempozyum programına katkı sunan davetli konuşmacılara ve organizasyon ekibine teşekkür ederiz. Sunumların tümü “idadik 1986 YouTube” kanalına yüklenmiş olup, tüm sunumlara aşağıda verilen linkler üzerinden ulaşabilirsiniz.

Tüm bunlara ilaveten tamamı canlı olarak gerçekleştirilen bu program özellikle pandemi nedeniyle evlere kapandığımız ve online bir yaşamın şekillendiği bu günlerde dağcılık adına paylaşımlarımız arasında engellerin olamayacağını göstermesi açısından önemli bir alan açtığını düşünüyoruz. Yeni normal olarak tanımlanan şartlarda gidemesek de ülkemizde mevcut faaliyetleri ve etkinlikleri sanal ortamların devreye sokulmasıyla takip edebileceğimizi, dağcılığın farklı alanlarına yönelik söyleşi, sempozyum ve workshopların hatta online yarışmaların düzenlenebileceğini bu deneyimle söylemek mümkün olmuştur.

Sempozyum sonunda yapılan değerlendirme toplantısında, sempozyumun dağcılık, doğa sporları ve kültürel rotaların nitelikli konuşmacılar tarafından sunulup paylaşıldığı bir ortam yaratarak bu alandaki gelişmelere katkı sağladığını ortak düşüncesi paylaşılmıştır.

 

 

17. İDADİK Yönetim Kurulu

 

 

Not: Sempozyuma ilişkin tüm konuşma ve sunumların canlı yayın kaydını YouTube kanalımızdaki oynatma listesinde bulabilirsiniz.

https://youtube.com/playlist?list=PLAvM-LhvM7gsM83mj7Q3k_WjBSL-oqERp