İdadik | Adnan Kayatepe | Kuruluş Şeması | Basında İdadik | Tüzük-Yönetmelik |

hakkimizda-11
Kaçkarlar - 1991
hakkimizda-5
Rafting - Mayıs, 1999
hakkimizda-7
Marsis Zirve - 22.08.2003
hakkimizda-4
Medetsiz - Mart, 2005
hakkimizda-8
Uhuru Kilimanjaro - 20.01, 2006
hakkimizda-15
Hayata Dönüşüm Yolunda Pedalla Zirvelere
Ağrı Dağı, Doğu Beyazıt - 2009
İdadik

1986 yılında Adnan Kayatepe ve 16 arkadaşı tarafından kurulan kulübümüz İDADİK Türkiye'de dernek statüsünde kurulan ilk dağcılık kulübü olma unvanına sahip bir spor kulübü olmanın bilinci ile dağcılık ve doğa sporlarında ihtisaslaşmayı, Türk gençlerini en iyi şekilde dağ ve doğa sporları içerisinde fiziksel, zihinsel ve toplumsal yönden eğitip ülkesine, topluma yararlı ve sağlıklı birer birey olarak katılmalarını sağlamayı amaç edinmiştir.

Günümüze kadar  3200 den fazla kişinin yolunun geçtiği İDADİK, ülkemizde dağcılığın gelişmesi ve yaygınlaşması adına pek çok ilke imza atmıştır. İDADİK, 26 yıllık tarihinde Türk Dağcılığına Yaz ve Kış Eğitimleri’ni tamamlamış 500'den fazla sporcu ile Yüksek Dağcılık Rehberliği yapabilecek nitelikte çok sayıda lider ve rehber kazandırmıştır.

İDADİK günümüz itibariyle 250'yi bulan resmi üyesi  ve 100'ye yakın aktif Yüksek Dağcılık yapan sporcusuyla Türk ve Dünya Dağları’nda Türk Bayrağını gururla dalgalandırmaktadır.
Her yıl yurdumuzun önemli zirvelerine kış ve yaz tırmanışları ve trans etkinlikleri gerçekleştirmenin yanı sıra, yürüyüş sezonu olan kasım-mayıs ayları periyodunda, her pazar İzmir çevresinde kısa ve uzun parkurlarda konuk ve üyelerinin katıldığı yürüyüşler düzenlemektedir. Ayrıca, Ödemiş Bozdağ’da düzenlediği Geleneksel Kış Dağcılık Şenliği ile yurdun dört bir yanından gelen dağcı ve doğaseverlerle, İzmir Dağcıları’nın buluşmasına ev sahipliği yapmaktadır.

2011 yılından itibaren de Dağ Kültür Derneği desteği ile Konak Belediyesi ortaklığıyla Mart-Nisan aylarında İzmir Dağ Filmleri Festivali düzenlemektedir. İDADİK’in, bugüne kadar tırmanış gerçekleştirdiği yurtdışı zirveler ise ; Sabalan ve Demavend-İran, Peak Lenin-Kırgızistan, Klimanjaro-Tanzanya, Mustag Ata-Çin, Mont Blanc-Fransa, Musalla-Bulgaristan, Olimpos-Yunanistan, Fuji–Japonya, Kazbek-Gürcistan, Elbruz-Rusya, Matterhorn-İsviçre'dir.

Çeşitli sosyal ve çevresel projeler de gerçekleştiren kulübümüz, 2009 yılında "Hayata Dönüşüm Yolunda Zirvelere Pedal Basmak" etkinliğinde Iğdır-İzmir parkurunda 7 sporcusu ile 2000 km yi bisikletle geçip, 6 zirveye (Ağrı-Esence-Erciyes-Hasan-Sultan-Bozdağ) çıkarak, organ bağışı için kamuoyu yaratmayı hedeflemiştir. 2012 yılında da bu projenin devamı niteliğinde “Hayata Dönüşüm Yolunda Pedalla Avrupa Zirvelerine” etkinliği kapsamında 8 sporcumuz 2500 kilometrelik etabı bisikletleriyle geçerken, güzergahları üzerinde bulunan 8 ülkenin en yüksek zirvesine tırmanışıları gerçekleştirerek kamu oyunun dikkatini bu noktaya çekmeyi başardılar.
 

Etkinliklerimiz

Eğitimlerimiz
 1. Dağcılık ve doğa sporları konularında temel ve ihtisas kursları açmak,
 2. Yürüyüş, kamp ve tırmanıcılık etkinliklerini kapsayan bir yıllık programı oluşturmak,
 3. Ulusal bayram ve anma günlerinde dağ ve doğa sporları kapsamında etkinlikte bulunarak günün anlam ve öneminin kavranmasını ve yaşatılmasını sağlamak,
 4. Çalışmalardaki ortak konular nedeni ile Milli Eğitim, Gençlik ve Spor, Çevre ve Orman, Milli Savunma, Turizm Bakanlıkları ve Türkiye Dağcılık Federasyonu(TDF) , Sivil Savunma, Türk Hava Kurumu (THK) gibi kamu kuruluşları ile işbirliği içerisinde çalışmalarda bulunmak ve etkinliklere katılmak,
 5. Deprem, çığ, dağ kazaları ve dağda kaybolma gibi durumlarda dağ ve doğal afet arama-kurtarma birimleri ile çalışmaların içerisinde bulunma ve organize etmek.
  Seminerler

   

  1. Yaz Temel Dağcılık Eğitimi
  2. Yaz Dağcılık Gelişim Eğitimi
  3. Kış Temel Dağcılık Eğitimi
  4. Kış Dağcılık Gelişim Eğitimi
   • Günlük Yürüyüş Seminerleri
   • Kampçılık Seminerleri

Our club İDADİK is the first climbing club in Turkey whichis founded by Adnan Kayatepe and his 16 friends club made. Their purpose educate youngs physicly to become healthy and helpful individuals for country and society.

İDADİK in 20 years of history bring over 500 athlets and guides to Turkish mountaineering who complete their summer and wintwr educations.Now in our club has 250members and about 100 who cloes high mountaineering athlethes our activities are climbing major peaks in our country and doing treckings between November and May and every year happening Ödemiş-Bozdağ Winter Mountaineering Festival.

Since 2011 between cooperacion Mountain Cultural association and Konak City Hall we are organazing İzmir Mountain Films Festival.

Abroad climbings by our club Sabalan,Demavend-Iran, Peak Lenin-Kyrgyzstan, Klimanjaro-Tanzania, Mustag Ata -China, MontBlanc - France, Musalla- Bulgaria, Olympos-Greece, Fuji-Japan, Kazbek - Georgia, Elbruz - Russian, Matterhorn - Switzetland. Our club also performs social projects to pay attension organ donation and create public opinion our 7 athlethes ride over 2000 km and climbs 6 peaks in Iğdır- İzmir destination. İn 2012 we moved the same project in to europe and under the name " The way back to life europe peaks with pedals, our 8 athlethes pass 2500 km stage and climbed the highest peaks in 8 countries.