İDADİK

İZMİR DAĞCILIK VE DOĞA SPORLARI İHTİSAS SPOR KULÜBÜ

1986 yılında Adnan Kayatepe ve 16 arkadaşı tarafından kurulan kulübümüz İDADİK Türkiye’de dernek statüsünde kurulan ilk dağcılık kulübü olma unvanına sahip bir spor kulübüdür. Dağcılık ve doğa sporları alanında etkinlikler düzenleyip, eğitimler vererek, üyelerini  en iyi şekilde dağ ve doğa sporları içerisinde fiziksel, zihinsel ve toplumsal yönden eğitmeyi amaç edinmiştir

1986’dan günümüze kadar 3600 den fazla kişinin yolunun geçtiği İDADİK, ülkemizde dağcılığın gelişmesi ve yaygınlaşması adına pek çok ilke imza atmıştır. İDADİK, 26 yıllık tarihinde Türkiye  Dağcılığına Yaz ve Kış Eğitimleri’ni tamamlamış 1000’den fazla sporcu ile Yüksek Dağcılık Rehberliği yapabilecek nitelikte çok sayıda lider ve rehber kazandırmıştır.

İDADİK günümüz itibariyle 450’yi bulan resmi üyesi ve 200’ye yakın aktif Yüksek Dağcılık yapan sporcusuyla; yurdumuzun önemli zirvelerine kış ve yaz tırmanışları ve trans etkinlikleri gerçekleştirmenin yanı sıra, yürüyüş sezonu olan kasım-mayıs ayları periyodunda, her pazar İzmir çevresinde kısa ve uzun parkurlarda konuk ve üyelerinin katıldığı yürüyüşler düzenlemektedir. Ayrıca, Ödemiş Bozdağ’da düzenlediği Geleneksel Kış Dağcılık Şenliği ile yurdun dört bir yanından gelen dağcı ve doğaseverlerle, İzmir Dağcıları’nın buluşmasına ev sahipliği yapmaktadır.

İDADİK’in, bugüne kadar tırmanış gerçekleştirdiği yurtdışı zirveler ;

Alam-Kuh, Demavend-İran, Batı Pobeda,  Peak Lenin-Kırgızistan, Khan Tengri Kazakistan, Klimanjaro-Tanzanya, Mustag Ata-Çin, Mont Blanc-Fransa, Musalla-Bulgaristan, Triglav- Slovenya, Olimpos-Yunanistan, Fuji–Japonya,  Kazbek, Layla, Tetnuldi-Gürcistan, Korjenevskaya-Rusya, Matterhorn-İsviçre’dir.

Sosyal ve Çevresel İçerikli Projeler;

Çeşitli sosyal ve çevresel projeler de gerçekleştiren kulübümüz, 2009 yılında “Hayata Dönüşüm Yolunda Zirvelere Pedal Basmak” etkinliğinde Iğdır-İzmir parkurunda 7 sporcusu ile 2000 km yi bisikletle geçip, 6 zirveye (Ağrı-Esence-Erciyes-Hasan-Sultan-Bozdağ) çıkarak, organ bağışı için kamuoyu yaratmayı hedeflemiştir. 2012 yılında da bu projenin devamı niteliğinde “Hayata Dönüşüm Yolunda Pedalla Avrupa Zirvelerine” etkinliği kapsamında 8 sporcumuz 2500 kilometrelik etabı bisikletleriyle geçerken, güzergahları üzerinde bulunan 8 ülkenin en yüksek zirvesine tırmanışıları gerçekleştirerek kamu oyunun dikkatini bu noktaya çekmeyi başardılar. 29 Ekim 1923 tarihinde; “Cumhuriyetin 100.yılında İzmir’in Dağlarında Çiçekler Açar” projesiyle yüze yakın sporcuyla İzmir çevresindeki 6 zirveye çıkış gerçekleştirmiştir.

Etkinliklerimiz

Dağcılık ve doğa sporları konularında temel ve ihtisas kursları açmak,

Yürüyüş, kamp ve tırmanış etkinliklerini kapsayan bir yıllık programı oluşturmak,

Ulusal bayram ve anma günlerinde dağ ve doğa sporları kapsamında etkinlikte bulunarak günün anlam ve öneminin kavranmasını ve yaşatılmasını sağlamak,

Çalışmalardaki ortak konular nedeni ile Milli Eğitim, Gençlik ve Spor, Çevre ve Orman, Milli Savunma, Turizm Bakanlıkları ve Türkiye Dağcılık Federasyonu(TDF) , Sivil Savunma, Türk Hava Kurumu (THK) gibi kamu kuruluşları ile işbirliği içerisinde çalışmalarda bulunmak ve etkinliklere katılmak,

Deprem, çığ, dağ kazaları ve dağda kaybolma gibi durumlarda dağ ve doğal afet arama-kurtarma birimleri ile çalışmaların içerisinde bulunma ve organize etmek.

 

Eğitimlerimiz
  • İDADİK Yaz  Dağcılık Eğitimi
  • İDADİK Kış Dağcılık Eğitimi
  • TDF Onaylı Yaz ve Kış  Dağcılık Eğitimleri
  • TDF Onaylı Tek ve Çok İp Boyu eğitimleri
 
Seminerler
  • Dağcılık, Günlük Yürüyüş ve 
  • Kampçılık Seminerleri
697a217a-20ba-4f02-b89e-2718e0da4205
khantengri7
ErciyesKuzey7
5a129800-fce3-4021-b165-0a5569f9e6fc
3d98856d-a7fc-4f3f-8ae6-d7ac143581ef